Hem / Maskin & verktyg / Elverktyg / Batterier, laddare & adaptrar / Festool HighPower-Batteri BP 18 Li 5,0 HP-ASI
Festool HighPower-Batteri BP 18 Li 5,0 HP-ASI
Festool

Festool HighPower-Batteri BP 18 Li 5,0 HP-ASI

1 995 kr

Denna produkt går endast att köpa i steg om 1 st

I lager - Skickas om 5-7 vardagar

Fraktkostnad

89 kr

  • 30 dagars öppet köp
  • 4,5 av 5 i kundomdömen
  • Snabba leveranser
Produktspecifikation
  • Batterispänning: 
    18 V
  • Batterikapacitet: 
    5 Ah
  • Battery type: 
    Li-Ion
  • Vikt: 
    0.7 kg
Produktbeskrivning

Li-HighPower-batteriet på 5,0 Ah är ett riktigt universalbatteri som passar alla maskiner och användningsområden. Och nu är det ännu starkare tack vare den innovativa Li-HighPower-cellteknologin: Särskilt ihop med våra senaste sågar och batterihyveln HLC 82 levererar det upp till 50 % mer kraft än standardbatteriet på 5,0 Ah. Det kraftfulla universalbatteriet stöttar arbetet med enastående prestanda och lång drifttid. Det beror på att batteriet samarbetar perfekt med våra borstlösa EC-TEC-motorer. Batteriet imponerar också när det gäller laddning: Tack vare AIRSTREAM-teknologin kyls det aktivt före och under laddningen i AIRSTREAM-laddaren SCA 16 och är snabbt fulladdat och klart att användas igen. Eftersom det är utrustat med Bluetooth® startar batteriet automatiskt en ansluten dammsugare samtidigt som verktyget – och i kombination med Festool-appen levererar det detaljerad information om laddningsstatus och driftdata, som temperatur eller laddningscykler. Och naturligtvis är det också helsäkrat med Festool Service.

Starka sidor och fördelar

  • Smart utökning: Med Festool-appen i kombination med batteriets Bluetooth® funktion får du tillgång till smarta extrafunktioner, exempelvis detaljerad indikering av laddningsstatusen och fler driftdata, som temperatur eller laddningscykler
  • För problemfritt arbete: Naturligtvis är också batteriet helsäkrat med all-inclusive-garantin.
  • Kraftfullt universalbatteri: 5,0 Ah ger uthållighet och kraft för alla uppgifter – upp till 50 % mer kraft med vår senaste såggeneration och den batteridrivna hyveln HLC 82, jämfört med ett standardbatteri på 5,0 Ah
  • Lång livslängd: Tack vare de högspänningssäkra cellerna
  • Full effekt: Li-HighPower-cellteknologin ger kraft även för krävande arbetsuppgifter
  • Supersnabb laddning: Kan användas igen efter 24 minuter tack vare AIRSTREAM-laddaren SCA 16. Det är möjligt tack vare den aktiva kylningen under laddningen
  • Praktiskt: LED-displayen visar alltid batteriets status
  • Säkert: Ramen av mjukt Softgrip-material runt om skyddar och gör att maskinen ligger säkert på lutande ytor
  • Bekvämt: med Bluetooth® startar CLEANTEC-dammsugaren automatiskt när man startar batteriverktyget (dammsugaren måste vara kompatibel med Bluetooth®)

Huvudsakliga användningsområden

  • Perfekt för alla arbeten som kräver styrka och uthållighet, t.ex. sågning, kapning, borrning, skruvning eller hyvling
  • Perfekt för energikrävande uppgifter och oavbrutet arbete tack vare snabbladdningen

Anmärkning

  • För alla uppgifter och 18 V-maskiner – när universell användning är viktigt (förutom ETSC 125, RTSC 400, DTSC 400, CTC SYS)
  • Bluetooth® litium-jon (Li-jon) batteri med AIRSTREAM-funktion

Tekniska data

  • Spänning (märkspänning) 18 V
  • Kapacitet 5.0 Ah
  • Produktvikt utan tillbehör 0.70 kg
  • Teknik Bluetooth®

Recensioner
Frågor och svar