Hem / Maskin & verktyg / Mätinstrument / Rotationslaser / Bosch Rotationslaser GRL 300 HVG med LR 1/WM 4/RC 1
Produktspecifikation
- Laserfärg:Grön
- Arbetsintervall med mottagare:300 m
- Arbetsintervall utan mottagare:100 m
- Noggrannhet:± 0,1 mm/m
- Självnivelleringsintervall:± 5° (8%)
- Nivelleringstid:15 s
- Rotationshastigheter:150, 300, 600 r/min
- Laserdiod:532 nm, < 5 mW
- Laserklass:3R
- Kapslingsklass:IP54
- Arbetstemperatur:0 - 40 °C
- Förvaringstemperatur:-20 - 70 °C
- Stativgänga:5/8"
- Vikt:1.8 kg
- Global Garanti:Ja
Produktbeskrivning
Suverän synlighet för inomhusbruk
Fördelar
- Grön laserlinje: upp till fyra gånger tydligare jämfört med röd laserlinje
- Går snabbt att ställa in i horisontal och vertikal användning med automatisk självnivellering om 8% (± 5°)
- Inkopplingsbar stötvarningsfunktion förhindrar nivelleringsfel vid vibrationer eller skakningar
Medföljande tillbehör
- Hantverkarväska (reservdelsnummer 1 608 M00 05F)
- Batterifack (reservdelsnummer 1 608 M00 05D)
- Universalfäste WM 4 Professional
- Beställningsnummer: 0 601 092 400
- Fjärrkontroll RC1 Professional
- Beställningsnummer: 0 601 069 900
- 2 x 1,5 V LR20-batterier (D)
- 1 x 1,5 V LR6-batteri (AA)
Förläng garantin till 3 år på ditt elverktyg
Garantin gäller för alla Bosch professionella (blå) elverktyg som registreras senast fyra (4) veckor efter inköp.
| Laserdiod | 532 nm, < 5 mW |
| Arbetstemperatur | 0 – 40 °C |
| Lagertemperatur | -20 – 70 °C |
| Laserklass | 3R |
| Arbetsintervall | 100 m |
| Arbetsintervall med mottagare | 300 m (diameter) |
| Arbetsintervall utan mottagare | 100 m (diameter) |
| Nivelleringsnoggrannhet | ± 3,0 mm på 30 m |
| Självnivelleringsintervall | ± 5° (8%) |
| Nivelleringstid | 15 s |
| Skyddsklass | IP 54 |
| Rotationshastighet | 150, 300, 600 v/min.. |
| Strömmatning | 2 st. 1,2 V HR20 (D) (9 Ah) 2 st. 1,5 V LR20 (D) |
| Drifttid, max. | NiMH-batterier 20 h |
| Stativgänga | 5/8" |
| Vikt ca | 1.8 kg |
| Laserlinjefärg | grön |
| Kompatibla lasermottagare | LR 1G |
| Postsegment | Metall, Sten, Trä |
Recensioner
Frågor och svar
- Artikelnummer: 1000072166
- Tillverkarnummer: 0601061701
- Varumärke: Bosch
- Kategori: Rotationslaser