H150-0464b.jpeg
H150-0471.jpeg
H150-0487.jpeg
Husqvarna 545 Mark II Motorsåg
H170-0069.png
H125-0088.jpeg
H120-0379.jpeg
H120-0264.jpeg
H150-0464b.jpeg
H150-0471.jpeg
H150-0487.jpeg
Husqvarna 545 Mark II Motorsåg
H170-0069.png
H125-0088.jpeg
Husqvarna
Fri frakt

Husqvarna 545 Mark II Motorsåg

9 489 kr
Rekommenderat ca. pris 11 400 kr

Denna produkt går endast att köpa i steg om 1 st

I lager - Skickas inom 24 h

Fri frakt

  • 30 dagars öppet köp
  • 4,5 av 5 i kundomdömen
  • Snabba leveranser
Produktspecifikation
  • Drivkälla: 
    Bensin 2-takt
  • Cylindervolym: 
    50.1 cm³
  • Drivlänksbredd: 
    1,3 mm
  • Drivlänkar: 
    56 st
  • Effekt: 
    2.7 kW
  • Fildiameter: 
    4,8 mm
  • Handtagsvärme: 
    Nej
  • Inklusive skärutrustning: 
    Ja
  • Justerbart oljeflöde: 
    Ja
  • Kedjedelning: 
    .325''
  • Kedjehastighet vid 133% motoreffekt: 
    25.4 m/s
  • Kortnummer: 
    SP33G X-Cut
  • Motorsågsklassning: 
    Professionellt skogsbruk, Trädfällning & markägare, Kvistning & mindre jobb
  • Rekommenderad minimum svärdslängd: 
    13 tum
  • Rekommenderad maximum svärdslängd: 
    20 tum
  • Servicekit: 
    2000001412
  • Svärdslängd: 
    13 tum
  • Svärdslängd: 
    33 cm
  • Svärdsinfästning: 
    Husqvarna Liten
  • Tändstift: 
    NGK CMR6H
  • Vikt utan skärutrustning: 
    5.3 kg
  • Ljudnivå: 
    116 dB(A)
  • Ljudtrycksnivå: 
    106 dB(A)
  • Garanti: 
    3 år
  • Global Garanti: 
    Ja
Produktbeskrivning

Denna såg är kraftfull, uthållig och enkel att manövrera vilket gör den perfekt för fällning, kvistning och kapning av små och medlestora träd. Den slimmade sågkroppen innehåller en mängd innovativa egenskaper som säkerställer effektiv, pålitlig och bekvämt hantering.

Nyckeldata

  • Cylindervolym: 50.1 cm³
  • Vikt (exklusive skärutrustning): 5.3 kg
  • Rekommenderad svärdslängd, max: 20 "

Funktioner

  • LowVib®: Effektiva vibrationsdämpare absorberar vibrationer och skyddar användarens armar och händer.
  • Justerbar oljepump: Justerbar oljepump gör det lätt att ställa in kedjesmörjningen efter dina egna behov.
  • Magnesiumvevhus: Robust vevhus tål höga varvtal och tuff professionell användning, vilket garanterar lång livslängd.
  • Tredelad vevaxel: Smidd tredelad vevaxel för maximal slitstyrka under de mest krävande förhållanden.
Tekniska data
Dimensioner
Typ av kedjaSP33G
Produktstorlek, Höjd28 cm
Produktstorlek, Längd44 cm
Produktstorlek, Bredd22 cm
Rekommenderad svärdslängd, min-max1320 "
Vikt (exklusive skärutrustning)5.3 kg
Motor
Cylindervolym50.1 cm³
Elektrodavstånd0.5 mm
Bränsleförbrukning432 g/kWh
Bränsleförbrukning1.2 kg/h
Bensintank volym0.53 l
Tomgång2800 rpm
Varvtal vid max effekt9900 rpm
Effekt2.7 kW
TändstiftNGK CMR6H
Vridmoment, max2.95 Nm
Utrustning
SvärdmonteringLiten
Kedjehastighet vid 133 % av maximal motoreffekt25.4 m/s
Kedjedelning.325"
Rekommenderad svärdslängd, min-max1320 "
Drivhjul, typRim 7
Smörjmedel
Typ av oljepumpStällbart oljeflöde, ingen olja på tomgång
Oljetank - volym0.32 l
Ljud och buller
Ljudeffektnivå, garanterad LWA i dB(A)116 dB(A)
Ljudemissionsmått114 dB(A)
Ljudtrycksnivå vid användarens öra, dB(A)106 dB(A)
Vibration
Ekvivalent vibrationsnivå främre handtag3.6 m/s²
Ekvivalent vibrationsnivå bakre handtag4.1 m/s²
Emission Data CARB
MotorfamiljKHVXS.0505AK
Emission Data EPA
Avgasemissioner (medel CO-nivå)211.46 g/kWh
Avgasutsläpp (CO FEL)536 g/kWh
Emissioner (CO2 medeltal)847 g/kWh
Avgasemissioner (medel HC-nivå)52.40 g/kWh
Avgasemissioner (medel NOx-nivå)2.84 g/kWh
Emission Data EU
Avgasemissioner (CO medel)204.29 g/kWh
Avgasemissioner (CO2 medel)844 g/kWh
Avgasemissioner (HC medel)50.30 g/kWh
Avgasemissioner (NOx medel)3.27 g/kWh
Recensioner (4)
5.0
Frågor och svar