Hem / Skog & trädgård / Motorsågar & skärutrustning / Motorsåg / Batteridriven motorsåg / Makita Kedjesåg DUC122Z 115mm 18V utan batteri & laddare
Produktspecifikation
- Drivkälla:Batteri
- Driftspänning:18 V
- Inklusive skärutrustning:Ja
- Handtagsvärme:Nej
- Svärdslängd:4.5 tum
- Svärdslängd:11 cm
- Kedjedelning:1/4''
- Drivlänkar:42 st
- Drivlänksbredd:1,3 mm
- Fildiameter:4,0 mm
- Kedjehastighet max effekt:5 m/s
- Justerbart oljeflöde:Nej
- Inkl. Batteri & Laddare:Nej
- Ljudnivå:92.7 dB(A)
- Ljudtrycksnivå:84.6 dB(A)
- Garanti:2 år
- Global Garanti:Ja
Produktbeskrivning
Batteridriven kedjesåg.
Sladdlös 18V kedjesåg för underhåll av grönområden, t ex beskärning av träd och buskar. Även lämpad för byggnadsobjekt inomhus. Automatisk kedjesmörjning och verktygsfritt bladbyte.
Fördelar
- För underhåll utav grönområden: beskärning av träd och buskar.
- För byggnadsobjekt innomhus.
- Automatisk smörjning av kedja.
- Tack vare sin kompakta design är sågen smidig att använda.
- Verktygsfritt bladbyte.
- Maskinen har ett skyddssystem som förlänger batteriets livslängd genom att stänga av maskinen när batterinivån blir för låg.
- Extra tillbehör att beställa, 2m förlängningsstång.
- Fungerar med 18V Li-ion batteri (ej 1,3Ah batteri)
- Z - modell levereras utan batteri och laddare.
| Teknisk Information | |
|---|---|
| Varvtal (min-1) | 2620 |
| Kedjehastighet | 5,0 m/sec |
| Delning | 1/4 " |
| Gauge | 0,050 " |
| Gauge | 1,3 mm |
| Antal drivlänkar | 42 |
| Behållare för kedjeolja | 0,08 L |
| Li-ion batteri 18V | - |
| Skyddssystem för batteri | Ja |
| Klingskydd | Ja |
| Sågblad | Ja |
| Vikt med standardbatteri | 2,6 kg |
| Mått (LxBxH) | 422 x 195 x 215 mm |
| Svärdstorlek | 115 (4-1/2") mm |
| Exponeringsnivåer | |
| Ljudeffektnivå | 92,7 dB(A) |
| Ljudtrycksnivå | 84,6 dB(A) |
| Buller mättolerans (K-faktor) | 2 dB(A) |
| Vibrationsnivå | 4,3 m/sec² |
| Vibrationstolerans (K-faktor) | 1,5 m/sec² |
Recensioner
- Artikelnummer: 4000029271
- Tillverkarnummer: DUC122Z
- Varumärke: Makita
- Kategori: Batteridriven motorsåg