Hem / Skog & trädgård / Motorsågar & skärutrustning / Motorsåg / Batteridriven motorsåg / Makita Kedjesåg DUC303PT2 36V 2st 5 Ah batterier & laddare
Produktspecifikation
- Drivkälla:Batteri
- Garanti:2 år
- Global Garanti:Ja
Produktbeskrivning
Batteridriven kolborstfri kedjesåg med 300 mm svärd.
Sladdlös 2x18V kedjesåg med automatisk kedjesmörjning och verktygsfritt bladbyte. Utrustad med batteriindikator och har en vikt på 5,1 kg. Levereras med 2 st 5,0 Ah batterier och snabbladdare.
Fördelar
- 36V genom två 18V batterier. Maskinen har separata batterihållare för vardera batteri.
- Snabbspänning av kedjan och svärdet utan verktyg.
- Automatisk smörjning av kedja.
- Tack vare sin kompakta design är sågen smidig att använda.
| Teknisk Information | |
|---|---|
| Genomsnittlig laddningstid | 45 min |
| Kedjehastighet | 20 m/sec |
| Delning | 3/8 " |
| Gauge | 0,043 " |
| Gauge | 1,1 mm |
| Antal drivlänkar | 46 |
| Behållare för kedjeolja | 0,2 L |
| Li-ion batteri 18V | 2x 5,0Ah (2x90Wh) |
| Spänning | 2x18 V |
| Batteri | BL1850B |
| Batteri | 197280-8 |
| Skyddssystem för batteri | Ja |
| Klingskydd | Ja |
| Sågblad | Ja |
| Vikt med standardbatteri | 4,6 - 5,5 kg |
| Mått (LxBxH) | 723 x 215 x 235 mm |
| Svärdstorlek | 300 (12") mm |
| Exponeringsnivåer | |
| Ljudeffektnivå | 100,4 dB(A) |
| Ljudtrycksnivå | 87,7 dB(A) |
| Buller mättolerans (K-faktor) | 2 dB(A) |
| Vibrationsnivå | 5,3 m/sec² |
| Vibrationstolerans (K-faktor) | 1,5 m/sec² |
Recensioner
- Artikelnummer: 4000030450
- Tillverkarnummer: DUC303PT2
- Varumärke: Makita
- Kategori: Batteridriven motorsåg