Hem / Skog & trädgård / Motorsågar & skärutrustning / Motorsåg / Batteridriven motorsåg / Makita Kedjesåg DUC305Z 300mm 18V utan batteri & laddare BL 20m/s
Produktspecifikation
- Drivkälla:Batteri
- Garanti:2 år
- Global Garanti:Ja
Produktbeskrivning
Batteridriven kolborstfri kedjesåg med 300 mm svärd.
2x18V kedjesåg med automatisk kedjesmörjning. Utrustad med batteriindikator och har en vikt på 4,6-5,3 kg beroende på batteri. Utrustad med XPT - förbättrad damm- och vattentålighet. Kedjehastighet på 20 m/s.
Fördelar
- 36V genom två 18V batterier. Maskinen har separata batterihållare för vardera batteri.
- Automatisk kedjesmörjning
- Tack vare sin kompakta design är sågen smidig att använda.
- Z - modell levereras utan batteri och laddare.
| Teknisk Information | |
|---|---|
| Kedjehastighet | 20 m/sec |
| Delning | 3/8 " |
| Gauge | 0,043 " |
| Gauge | 1,1 mm |
| Antal drivlänkar | 46 |
| Behållare för kedjeolja | 0,2 L |
| Li-ion batteri 18V | - |
| Spänning | 2x18 V |
| Skyddssystem för batteri | Ja |
| Klingskydd | Ja |
| Sågblad | Ja |
| Vikt med standardbatteri | 4,6 - 5,3 kg |
| Mått (LxBxH) | 710 x 211 x 235 mm |
| Spänning LXT | Ja |
| Svärdstorlek | 300 (12") mm |
| Exponeringsnivåer | |
| Ljudeffektnivå | 98,7 dB(A) |
| Ljudtrycksnivå | 87,7 dB(A) |
| Buller mättolerans (K-faktor) | 3 dB(A) |
| Vibrationsnivå | 5,3 m/sec² |
| Vibrationstolerans (K-faktor) | 1,5 m/sec² |
Recensioner
- Artikelnummer: 4000036666
- Tillverkarnummer: DUC305Z
- Varumärke: Makita
- Kategori: Batteridriven motorsåg