Hem / Skog & trädgård / Motorsågar & skärutrustning / Motorsåg / Batteridriven motorsåg / Makita Kedjesåg DUC353Z 350mm 18V BL 20m/s
Produktspecifikation
- Drivkälla:Batteri
- Battery type:Li-Ion
- Driftspänning:18 V
- Inklusive skärutrustning:Ja
- Handtagsvärme:Nej
- Svärdslängd:14 tum
- Svärdslängd:35 cm
- Kedjedelning:3/8''
- Drivlänkar:52 st
- Drivlänksbredd:1,1 mm
- Kedjehastighet max effekt:20 m/s
- Justerbart oljeflöde:Nej
- Inkl. Batteri & Laddare:Nej
- Ljudnivå:100.4 dB(A)
- Ljudtrycksnivå:87.7 dB(A)
- Garanti:2 år
- Global Garanti:Ja
Produktbeskrivning
Batteridriven kedjesåg med 350 mm svärd.
Sladdlös 2x18V kedjesåg med automatisk kedjesmörjning och verktygsfritt bladbyte. Utrustad med batteriindikator och har en vikt på 4,6 kg. Utrustad med XPT - förbättrad damm-och vattentålighet.
Fördelar
- 36V genom två 18V batterier. Maskinen har separata batterihållare för vardera batteri.
- Snabbspänning av kedja och svärd utan verktyg.
- Automatisk kedjesmörjning
- Kolborstfri motor.
- Tack vare sin kompakta design är sågen smidig att använda.
- Z - modell levereras utan batteri och laddare.
| Teknisk Information | |
|---|---|
| Kedjehastighet | 20 m/sec |
| Delning | 3/8 " |
| Gauge | 0,043 " |
| Gauge | 1,1 mm |
| Antal drivlänkar | 52 |
| Behållare för kedjeolja | 0,2 L |
| Li-ion batteri 18V | - |
| Spänning | 2x18 V |
| Skyddssystem för batteri | Ja |
| Klingskydd | Ja |
| Sågblad | Ja |
| Vikt med standardbatteri | 4,6 - 5,5 kg |
| Mått (LxBxH) | 773 x 215 x 235 mm |
| Svärdstorlek | 350 (14") mm |
| 200 ml | |
| Svärdlängd | 443 mm |
| Vikt utan sladd | inkl 2xBL1860B: 5,2 kg |
| Bredd | 215 mm |
| Exponeringsnivåer | |
| Ljudeffektnivå | 100,4 dB(A) |
| Ljudtrycksnivå | 87,7 dB(A) |
| Buller mättolerans (K-faktor) | 3 dB(A) |
| Vibrationsnivå | 5,3 m/sec² |
| Vibrationstolerans (K-faktor) | 1,5 m/sec² |
Recensioner
Frågor och svar
- Artikelnummer: 4000036667
- Tillverkarnummer: DUC353Z
- Varumärke: Makita
- Kategori: Batteridriven motorsåg