Hem / Skog & trädgård / Vattenpumpar / Dränkbara pumpar / Dränkbar pump för smutsvatten / Metabo DP 28-10 S Inox Dräneringspump
Produktspecifikation
- Vattenpump för:Sötvatten, Smutsvatten
- Effekt:1.8 kW
- Maximal lyfthöjd:17 m
- Motor:Elektrisk
- Slanganslutning:47,80 mm (G1 1/2")
- Max vattentryck:1.7 bar
- Vikt:18.5 kg
Produktbeskrivning
För effektiv utpumpning av stora mängder smuts-, regn-, grund- och byggarbetsplatsvatten
Fördelar
- Optimal nedkylning av motorn med pumpmediet även vid låg vattennivå
- Dubbel glidringstätning med oljekammare för optimalt skydd av pumpen även vid starkt nedsmutsat vatten
- Självrengörande Vortex-löphjul för minimal risk för tilltäppning
- Lämpar sig för permanent drift tack vare motordriftssätt S1
- Överbelastningsskydd: skyddar motorn mot överhettning
- Nivåvakt för automatisk drift
- För mobil och stationär användning tack vare ergonomiska handtag och hög stabilitet
- Robust pumphus i korrosionsbeständigt rostfritt stål i hög kvalitet
Medföljande tillbehör
- Nivåvakt
| Karakteristika | |
|---|---|
| Nominellt upptagen effekt | 1850 W |
| Max. kapacitet | 28000 l/h |
| Max. matningshöjd | 17 m |
| Max. tryck | 1.7 bar |
| Max. nedsänkningsdjup | 7 m |
| Tryckanslutning | 1 1/2" innergänga |
| Pumphus | Ädelstål |
| Skyddsklass IP | IP 68 |
| Max. kornstorlek till | 10 mm |
| Antal löphjul | 1 |
| Mått | 215 x 215 x 465 mm |
| Vikt | 18.5 kg |
| Kabellängd | 10 m |
Recensioner
Dokument
Övrig info
- Artikelnummer: 4000036487
- Tillverkarnummer: 604112000
- Varumärke: Metabo
- Kategori: Dränkbar pump för smutsvatten
- Dokument: Övrig info
