Hem / Skog & trädgård / Vattenpumpar / Dränkbara pumpar / Dränkbar pump för smutsvatten / Metabo PS 18000 SN Dränkbar smutsvattenpump
Produktbeskrivning
För urpumpning, torrpumpning och cirkulation av rent eller smutsigt vatten ur behållare, vattenbassänger eller översvämmade källare
För trädgårdsbevattning ur vattenreservoarer. Dubbelt tätsystem för skydd av pumpen vid starkt nedsmutsat vatten
För trädgårdsbevattning ur vattenreservoarer. Dubbelt tätsystem för skydd av pumpen vid starkt nedsmutsat vatten
Fördelar
- Överbelastningsskydd: skyddar motorn mot överhettning
- Inställbar nivåvakt för automatisk drift
- Robust pumphus av korrosions- och rostfritt stål
- Ergonomiskt bärhandtag för bekväm transport
Medföljande tillbehör
- Vinkelanslutningsdel med multiadapter
- Nivåvakt
| Karakteristika | |
|---|---|
| Nominellt upptagen effekt | 1100 W |
| Max. kapacitet | 19000 l/h |
| Max. matningshöjd | 11 m |
| Max. tryck | 1.1 bar |
| Max. nedsänkningsdjup | 7 m |
| Tryckanslutning | 1 1/2" innergänga |
| Pumphus | Ädelstål |
| Skyddsklass IP | IP X8 |
| Max. kornstorlek till | 35 mm |
| Antal löphjul | 1 |
| Mått | 265 x 200 x 360 mm |
| Vikt | 7.9 kg |
| Kabellängd | 10 m |
Recensioner
Frågor och svar
Dokument
Övrig info
- Artikelnummer: 4000036867
- Tillverkarnummer: 0251800000
- Varumärke: Metabo
- Kategori: Dränkbar pump för smutsvatten