Produktspecifikation
- Vattenpump för:Sötvatten
- Effekt:0.45 kW
- Maximal lyfthöjd:5 m
- Motor:Elektrisk
- Slanganslutning:42 mm (G 1 1/4")
- Max vattentryck:0.5 bar
- Max partikelstorlek:30 mm
- Vikt:4.8 kg
Produktbeskrivning
För urpumpning, torrpumpning och cirkulation av rent eller smutsigt vatten ur behållare, vattenbassänger eller översvämmade källare
För trädgårdsbevattning ur vattenreservoarer
Dubbelt tätsystem för skydd av pumpen vid starkt nedsmutsat vatten
För trädgårdsbevattning ur vattenreservoarer
Dubbelt tätsystem för skydd av pumpen vid starkt nedsmutsat vatten
Fördelar
- Överbelastningsskydd: skyddar motorn mot överhettning
- Inställbar nivåvakt för automatisk drift
- Robust pumphus av slagfast plast
- Ergonomiskt bärhandtag för bekväm transport
Medföljande tillbehör
- Vinkelanslutningsdel med multiadapter
- Nivåvakt
| Karakteristika | |
|---|---|
| Nominellt upptagen effekt | 450 W |
| Max. kapacitet | 7500 l/h |
| Max. matningshöjd | 5 m |
| Max. tryck | 0.5 bar |
| Max. nedsänkningsdjup | 5 m |
| Tryckanslutning | 1 1/4" innergänga |
| Pumphus | Plastmaterial |
| Skyddsklass IP | IP X8 |
| Max. kornstorlek till | 30 mm |
| Antal löphjul | 1 |
| Mått | 257 x 200 x 315 mm |
| Vikt | 4.8 kg |
| Kabellängd | 10 m |
Recensioner
Dokument
Övrig info
- Artikelnummer: 4000037708
- Tillverkarnummer: 0250750000
- Varumärke: Metabo
- Kategori: Dränkbara pumpar
- Dokument: Övrig info