Hem / Skog & trädgård / Vattenpumpar / Dränkbara pumpar / Metabo TP 6600 Dränkbar pump för rent vatten utan flottörbrytare
Metabo TP 6600 Dränkbar pump för rent vatten utan flottörbrytare
För urpumpning, torrpumpning och cirkulation av rent vatten ur behållare, vattenbassänger eller översvämmade källare.
1 103,75 kr
Rekommenderat ca. pris 1 299 kr
Denna produkt går endast att köpa i steg om 1 st
I lager - Skickas om 3-5 vardagar
Frakt från 89 kr
Produktspecifikation
- Vattenpump för:Sötvatten
- Effekt:0.25 kW
- Maximal lyfthöjd:6 m
- Motor:Elektrisk
- Slanganslutning:42 mm (G 1 1/4")
- Max vattentryck:0.6 bar
- Vikt:4.3 kg
Produktbeskrivning
För urpumpning, torrpumpning och cirkulation av rent vatten ur behållare, vattenbassänger eller översvämmade källare
För trädgårdsbevattning ur vattenreservoarer
För trädgårdsbevattning ur vattenreservoarer
Fördelar
- Överbelastningsskydd: skyddar motorn mot överhettning
- Robust pumphus av slagfast plast
- Ergonomiskt bärhandtag för bekväm transport
Medföljande tillbehör
- Vinkelanslutningsdel med multiadapter
| Karakteristika | |
|---|---|
| Nominellt upptagen effekt | 250 W |
| Max. kapacitet | 6600 l/h |
| Max. matningshöjd | 6 m |
| Max. tryck | 0.6 bar |
| Max. nedsänkningsdjup | 5 m |
| Tryckanslutning | 1 1/4" innergänga |
| Pumphus | Plastmaterial |
| Skyddsklass IP | IP X8 |
| Max. kornstorlek till | 3 mm |
| Antal löphjul | 1 |
| Mått | 250 x 195 x 270 mm |
| Vikt | 4.3 kg |
| Kabellängd | 10 m |
Recensioner
Dokument
Övrig info
- Artikelnummer: 4000038234
- Tillverkarnummer: 0250660000
- Varumärke: Metabo
- Kategori: Dränkbara pumpar
- Dokument: Övrig info