Hem / Skog & trädgård / Vattenpumpar / Dränkbara pumpar / Metabo TPF 6600 SN Dränkbar pump för rent vatten
Produktspecifikation
- Vattenpump för:Sötvatten
- Effekt:0.45 kW
- Maximal lyfthöjd:6 m
- Motor:Elektrisk
- Slanganslutning:42 mm (G 1 1/4")
- Max vattentryck:0.06 bar
- Vikt:4.6 kg
- Användningsnivå:Semiproffs
- Användningstyp:Bygg & fastighet, Hem & fritid
- Användningsområde:Vattenhantering
Produktbeskrivning
För urpumpning, torrpumpning och cirkulation av rent vatten ur behållare, vattenbassänger eller översvämmade källare
För trädgårdsbevattning ur vattenreservoarer
Överbelastningsskydd: skyddar motorn mot överhettning
För trädgårdsbevattning ur vattenreservoarer
Överbelastningsskydd: skyddar motorn mot överhettning
Fördelar
- Plattsugande ned till ca 23 mm restvattennivå
- Inställbar nivåvakt för automatisk drift
- Robust pumphus av korrosions- och rostfritt stål
- Ergonomiskt bärhandtag för bekväm transport
Medföljande tillbehör
- Vinkelanslutningsdel med multiadapter
- Nivåvakt
| Karakteristika | |
|---|---|
| Nominellt upptagen effekt | 450 W |
| Max. kapacitet | 6600 l/h |
| Max. matningshöjd | 6 m |
| Max. tryck | 0.6 bar |
| Max. nedsänkningsdjup | 5 m |
| Tryckanslutning | 1 1/4" innergänga |
| Pumphus | Ädelstål |
| Skyddsklass IP | IP X8 |
| Max. kornstorlek till | 3 mm |
| Antal löphjul | 1 |
| Mått | 257 x 195 x 270 mm |
| Vikt | 4.6 kg |
| Kabellängd | 10 m |
Recensioner
Frågor och svar
Dokument
Övrig info
- Artikelnummer: 4000038056
- Tillverkarnummer: 0250660006
- Varumärke: Metabo
- Kategori: Dränkbara pumpar