Hem / Skog & trädgård / Vattenpumpar / Dränkbara pumpar / Dränkbar pump för smutsvatten / Metabo TPS 14000 S Combi Dränkbar kombipump
Produktspecifikation
- Vattenpump för:Sötvatten, Smutsvatten
- Effekt:0.7 kW
- Maximal lyfthöjd:8.5 m
- Motor:Elektrisk
- Slanganslutning:47,80 mm (G1 1/2")
- Max vattentryck:0.85 bar
- Max partikelstorlek:20 mm
- Vikt:7.7 kg
Produktbeskrivning
Multifunktionell, kan användas som dränkbar pump för rent vatten eller smutsvatten
För urpumpning, torrpumpning och cirkulation av rent eller smutsigt vatten ur behållare, vattenbassänger eller översvämmade källare
För trädgårdsbevattning ur vattenreservoarer
För urpumpning, torrpumpning och cirkulation av rent eller smutsigt vatten ur behållare, vattenbassänger eller översvämmade källare
För trädgårdsbevattning ur vattenreservoarer
Fördelar
- Plattsugande ned till 1 mm i drift för rent vatten
- Enkel och bekväm inställning av pumpfoten för önskad funktion
- Dubbelt tätsystem för skydd av pumpen vid starkt nedsmutsat vatten
- Överbelastningsskydd: skyddar motorn mot överhettning
- Inställbar nivåvakt för automatisk drift
- Enkel omställning från automatisk drift med nivåvakt till manuell drift för uppsugning på låg nivå
- Hölje av slagfast plast
- Som dränkbar pump med smutsvatten lämpar den sig för grövre smutspartiklar upp till 20 mm
- Ergonomiskt bärhandtag för bekväm transport
Medföljande tillbehör
- Vinkelanslutningsdel med multiadapter
- Nivåvakt
| Karakteristika | |
|---|---|
| Nominellt upptagen effekt | 770 W |
| Max. kapacitet | 14000 l/h |
| Max. matningshöjd | 8.5 m |
| Max. tryck | 0.85 bar |
| Max. nedsänkningsdjup | 7 m |
| Tryckanslutning | 1 1/2" innergänga |
| Pumphus | Plastmaterial |
| Skyddsklass IP | IP X8 |
| Max. kornstorlek till | 20 mm |
| Antal löphjul | 1 |
| Mått | 245 x 179 x 360 mm |
| Vikt | 7.7 kg |
| Kabellängd | 10 m |
Recensioner
Dokument
Övrig info
- Artikelnummer: 4000037051
- Tillverkarnummer: 0251400000
- Varumärke: Metabo
- Kategori: Dränkbar pump för smutsvatten
- Dokument: Övrig info