Hem / Skog & trädgård / Vattenpumpar / Trädgårdspumpar / Pumpautomater & hydroforpumpar / Metabo HWA 3500 Inox Automatiskt Hushållsvattensystem
Produktspecifikation
- Vattenpump för:Dricksvatten, Sötvatten
- Effekt:1.1 kW
- Drivkälla:El 230V
- Kabellängd:1.5 m
- Arbetstryck, max:4.5 bar
- Maximal lyfthöjd:45 m
- Maximal sughöjd:8 m
- Slanganslutning:33,3 mm (G 1")
- Suganslutning:33,3 mm (G 1")
- Tryckanslutning:33 mm (G 1")
- Motor:Elektrisk
- Vikt:10.6 kg
Produktbeskrivning
Fördelar
- För automatisk vattenförsörjning, för trädgårdsbevattning och grundvattenpumpning samt för pumpning, urpumpning och cirkulation av rent vatten
- Intelligent elektronik för behovsanpassad och energisparande automatdrift
- Metabo Pump Protection: automatiskt torrkörningsskydd med LED-indikering för skydd av pumpen och hög användarsäkerhet
- Underhållsfri kondensatormotor
- Överbelastningsskydd: skyddar motorn mot överhettning
- Högvärdigt glidringstätsystem för lång driftstid
- Robust pumphus i rostfritt stål
- Separat påfyllningsöppning för vatten för enkel start av pumpen
- Verktygslös vattenutloppsskruv för skydd mot frost
- Gummifötter för tyst och nästan vibrationsfri drift
- För trädgårdsbevattning med 1 eller 2 spridare
Medföljande tillbehör
- Backventil
- Gängtätningstejp
| Karakteristika | |
|---|---|
| Nominellt upptagen effekt | 1100 W |
| Max. kapacitet | 3500 l/h |
| Max. matningshöjd | 45 m |
| Max. tryck | 4.5 bar |
| Max sughöjd | 8 m |
| Inkopplingstryck ca | 1.6 bar |
| Frånslagstryck ca | 4.5 bar |
| Suganslutning | 1" innergänga |
| Tryckanslutning | 1" innergänga |
| Pumphus | Ädelstål |
| Skyddsklass IP | IP X4 |
| Drivaxel | Ädelstål |
| Antal löphjul | 1 |
| Mått | 408 x 222 x 303 mm |
| Vikt | 10.6 kg |
| Kabellängd | 1.5 m |
| Bulleremission | |
| Ljudtrycksnivå | 65 dB(A) |
| Ljudeffektsnivå (LwA) | 77.8 dB(A) |
| Mätosäkerhet K | 2.5 dB(A) |
Recensioner
Dokument
Övrig info
- Artikelnummer: 4000036568
- Tillverkarnummer: 600978000
- Varumärke: Metabo
- Kategori: Pumpautomater & hydroforpumpar
- Dokument: Övrig info