Hem / Maskin & verktyg / Snickerimaskiner / Sågmaskiner - träsågar / Bordssågar - Bordscirkelsågar / Makita Bordsåg MLT100N
Produktbeskrivning
Bordsåg med hög kapacitet och med mångsidig sidoguide.
Bordssåg för att kapa skivor efter egna mått, eller såga snitt i stora trästycken. Maskinen har kraftfull motor på 4000 v/min, sågdjup på 90 mm vid 90° och 63 mm vid 45°. Särskilt utmärkande för den här maskinen är sidoguiden samt den sänk- och lutningsbara klingan. Sågbordet kan skjutas ut ytterligare för att ge stöd när du kapar till riktigt långa trästycken och har även ett överbelastningsskydd.
Fördelar
- Effektiv kolborstmotor.
- Exakt och lättglidande sidoguide med lätthanterad låsmekanism.
| Teknisk Information | |
|---|---|
| Ineffekt | 1 500 W |
| Varvtal | 4 300 min?¹ |
| Sågkapacitet 90° (klyv) | 93 mm |
| Sågkapacitet 45° (klyv) | 64 mm |
| Parallellanslag | 1 |
| Sågklinga diameter | 260 mm |
| Bordets storlek (BxL) | 610 x 620 mm |
| Vikt utan sladd | 34,8 - 35,1 kg |
| Mått (LxBxH) | 726 x 984 x 473 mm |
| Exponeringsnivåer | |
| Ljudeffektnivå | 100 dB(A) |
| Ljudtrycksnivå | 89 dB(A) |
| Buller mättolerans (K-faktor) | 3 dB(A) |
Recensioner
Frågor och svar
Dokument
- Artikelnummer: 4000038725
- Tillverkarnummer: MLT100N
- Varumärke: Makita
- Kategori: Bordssågar - Bordscirkelsågar