Hem / Skog & trädgård / Gräsklippare / Batterigräsklippare / Makita Gräsklippare DLM382CM2 2x18V 4,0Ah batteri & laddare
Produktspecifikation
- Drivkälla:Batteri
- Klippbredd:38 cm
- Klipphöjd max:75 mm
- Uppsamlarvolym:40 l
- Battery type:Li-Ion
- Ljudnivå:90 dB(A)
- Vikt:16.7 kg
Produktbeskrivning
Gräsklippare med uppsamling och bioClip-mulching.
Stark, kompakt och effektiv klippare med uppsamling och bioClip-mulching. Utrustad med en hållbar ramkonstruktion i komposit, centraliserad klipphöjdsjustering och hjul med kullager. Gräsklipparen har en klipp- bredd på 38 cm. Levereras med 2 st 4,0 Ah Li-ion batterier samt dubbelladdare.
Fördelar
- Höjdjustering med handtag.
- Handtaget är utformat för enklare körning.
- 36V genom två 18V batterier. Maskinen har separata batterihållare för vardera batteri.
| Spänning | 2 x 18 V |
| Li-ion batteri 18V | Ja |
| Skyddssystem för batteri | Ja |
| Varvtal (min-1) | 3700 |
| Laddningstid | 90 min |
| Klippbredd | 38 cm |
| Klipparea | uupp till 560 m² |
| Klipphöjd | 25 - 75 mm |
| Uppsamlare | 40 L |
| Vikt med batteri | 16,7 kg kg |
Recensioner
Frågor och svar
- Artikelnummer: 2000000341
- Tillverkarnummer: DLM382CM2
- Varumärke: Makita
- Kategori: Batterigräsklippare